Fakültemiz Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği Tarafından 01.01.2024 Tarihine Kadar Akredite Edilmiştir.

Tıp Fakültemiz tarafından “14 Mart Tıp Bayramı” kapsamında tören düzenlendi.

Etkinlikler, kapsamında ilk olarak kampüs içerisinde bulunan Atatürk Anıtı’na Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Alper Kemaloğlu ve Tıp Fakültesi Akademisyenleri tarafından Çelenk Sunma töreni gerçekleştirildi.

Daha sonra Erciyes Kültür Merkezi’nde devam eden törene; Rektörümüz Prof. Dr. Fatih Altun, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Oktay Özkan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Alper Kemaloğlu, Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, ERÜ Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Fatih Horozoğlu, Şehir Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Serhat Koyuncu ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan törende ilk olarak Prof. Dr. Halil Tekiner tarafından “Tıbbiyelilerin Zaferi: 14 Mart Tıp Bayramı” konulu sunum gerçekleştirildi.

Öğrenci Temsilcisi Enes Kemal İmalı ve Asistan Temsilcisi Dr. Ahmet Kırmacı’nın ardından törende konuşan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Alper Kemaloğlu yaptığı konuşmasında yaşanılan deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar dileyerek başladı.

Hekimlik mesleğinin büyük bir fedakârlık ve cesaret isteyen bir meslek olduğunu belirten Dekan Kemaloğlu, “Bir hekim bazen hastasının kanserli dokusunu hayati organların arasından çıkartarak onu iyileştirir. Bazense depremde tüm çocuklarını kaybetmiş bir anneye sarılarak onu iyileştirir. Değerli hekimlerimiz geçmiş ile övünmek yetmez, geleceğinde bizim ile övünmesi lazım. Bunun içinde yüksek bir potansiyelimiz var. Çok büyük bir afetten çıktık. Biz büyük bir ülkeyiz bununda altından kalkacağız. Gerek deprem bölgesine gidip orada depremzedelerimize yardım eden hekimlerimize, gerekse de burada depremzedelerimizi tedavi eden hekimlerimize çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Genç hekim adaylarına tavsiyelerde de bulunan Dekan Kemaloğlu, “Aşırı uzmanlaşma nedeniyle ne hastalarınızı ne de kendinizi parça parça görmeyin. İnsanı ruhu olan bir bütün olarak görün. Hastayı ve hastalıkları ancak bu şekilde anlayabilirsiniz. Kendinize şefkat ile davranmazsanız, hastalarınıza şefkat gösteremezseniz. Enerjinizi kontrolünüz dışındaki olaylara lütfen vermeyin. Enerjinizi kendi geleceğinize ve eğitiminize verin. Yurt dışına lütfen kalıcı olarak gitmeyin. Yurt dışına eğitim için gidin. Sonra dönüp ülkenize hizmet edin. Yurt dışı anlatıldığı gibi gül bahçesi değil. Bu konuda deneyimli hocalarınız ile lütfen görüşün. Son olarak da asla umudunuzu kaybetmeyin. Her yer karanlık olduğunda, gömüldüğünüzü düşünebilirsiniz. Ama aslında toprağa ekilmişinizdir. Bunu unutmayın” diye konuştu. 

Etkinliğin son konuşmacısı Rektörümüz Prof. Dr. Fatih Altun ise konuşmasında yaşanılan deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılar ise acil şifalar diledi.

14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayan Rektörümüz Altun, “Hekimlik mesleği insan tarihi ile var olan bir meslektir. Baktığımız da her zaman diliminde gerek savaşlarda gerekse savaş sonrası yaşanılan dönemlerde hekimliğin önemi her zaman ön planda olmuştur” şeklinde konuştu.

Üniversitemizin Tıp Fakültesi ile ne kadar övünse az olacağına dikkat çeken Rektörümüz Altun, şunları kaydetti: “Erciyes Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi ile yükselen bir yıldız olması ve her zaman diliminde ihtiyaç olunan anlarda özellikle yaşadığımız pandemi döneminde bir aşı ihtiyacında tıp fakültemizin bu manada kendini değil ülkemize, dünyaya duyurmuş olmasının da tesadüfi olduğunu düşünmüyorum. Bu nedenle ilk göreve geldiğimiz günden itibaren hızlı bir şekilde tıp fakültemiz ile ilgili neler yapabileceğimizi ve bu noktada sadece tıp fakültesi değil, araştırma merkezleri ile birlikte üzerimize düşen misyonlarımızı ve görevlerimizi daha üst seviye çekebileceğimiz gayreti içerisinde çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Tıp çalışanlarının her zaman fedakâr çalışmalar yürüttüğünün altını çizen Rektörümüz Altun, “Tıp Fakültemizde çok değerli bilim insanlarımız var. Onlar yetiştirdikleri öğrenciler ile haklı gururu yaşamaktalar. Biz hocalarımız ile beraber neler yapabileceğimizi ve bundan sonraki süreçte kurumumuzun aidiyet duygusunu geliştirme anlamında neler ortaya koyabileceğimizin gayreti içerisinde olduğumuzu belirtmek istiyorum şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından 2022 yılında akademik çalışmaları başarı elde eden öğretim üyelerine teşekkür belgesi takdimi gerçekleştirildi.

Tören, deprem bölgesinde görev alan hekimlere teşekkür belgesi takdimi ve akademik unvan değişikliği olan öğretim üyelerine cübbe giydirilmesinin ardından sona erdi