Erasmus+

ERASMUS +


Erasmus programı, öğrencilerin kısa süreli olarak Yükseköğretim kurumlarının iş birliği çerçevesinde farklı ülke ve üniversitelerde deneyim kazanmasını teşvik eden, Avrupa birliği ülkeleri tarafından yürütülen bir değişim programıdır. 1987 yılında, bir öğrenci hareketlilik programı olarak Erasmus ismi ile başlamış olan bu program, eğitimin diğer alanlarını da kapsayarak günümüze kadar gelmiştir. Kapsamlı bir öğrenci değişim ve kültür programı olan Erasmus programı, öğrencilerin hayatlarının bir döneminde yurt dışında eğitim almaları ve staj yapmalarına imkan sağlamaktadır. Bu program, öğrencilere uluslararası eğitim fırsatı ve ülkeler arası iş birliği sağlar. Değişimler sayesinde öğrenciler, farklı kültür ve yaşam şartlarını yerinde görebilmekte, ülkelerin eğitim sisteminden yararlanabilmekte, dil öğrenebilmekte ve farklı kültürleri tanıyabilmektedir. Erasmus programı, öğrencilerimizin akademik başarısını ve yabancı dil becerisini artırmayı teşvik etmektedir. Dolayısıyla, Fakültemizin ikili anlaşma yaptığı bir Avrupa üniversitesinde bir ya da iki dönem ders almak öğrencilerin kişisel tecrübe ve yeteneklerini artırmaktadır.

Fakültemiz, Erasmus programına 2012 yılında katılmış olup bu yıldan itibaren öğrenci ve öğretim üyesi değişim hareketliliğini başarıyla sürdürmektedir. Bu akademik yıl itibari ile 10 Erasmus üyesi Üniversite ile anlaşmamız mevcuttur ve halen çeşitli Avrupa Yüksek Eğitim Kurumları ile ikili anlaşmalar oluşturmaya devam etmektedir. Fakültemiz, bu değişim programıyla yurtdışındaki üniversitelerde eğitim gören öğrencilerinin kendi bilim dallarındaki son gelişmeleri yakından takip eden araştırmacılara dönüşmelerini ve alanlarındaki bilgi birikimlerini geliştirmeye odaklanmalarını hedeflemektedir.
ANLAŞMALI OLDUĞUMUZ ÜNİVERSİTELER

KurumÜlke
Meditcinsky Universitet Plovdiv
Bulgaristan
Università degli Studi della Campania "Luigi Vanvitelli"
İtalya
University of Rijeka
Hırvatistan
Vasile Goldis Western University of Arad
Romanya
University Of Foggia
İtalya
Republic of Macedonia Goce Delcev State University Stip
Makedonya
Pleven University
Bulgaristan
Nicolaus Copernicus University in Torun
Polonya
Unıversitatea Dunarea De Jos Din Galati
Romanya
Ovidius University of Constanta
Romanya


ERASMUS KURUM KOORDİNATÖRÜMÜZ 


Prof. Dr. Arzu Hanım Yay

İletişim: +90 352 207 6666 Dahili: 23353


ERCİYES ÜNİVERSİTESİ DIŞ İLİŞKİLER OFİSİ BAŞKANLIĞI
 https://erasmus.erciyes.edu.tr/

TÜRKİYE ULUSAL AJANSI
 https://www.ua.gov.tr/tip-erasmus.pdf/EditorUpload/Files/db55a8ae-a3d3-4153-97a0-e8a1ef16a6b5.pdf/EditorUpload/Files/db55a8ae-a3d3-4153-97a0-e8a1ef16a6b5.pdf